Bowen - www.bowen-masaze.cz

Bowenova masáž - kouzelná moc doteku

Po tisíciletí se k uzdravování a utišování nemocných používá dotek ve formě masáží, přikládání rukou na určitá místa na těle a podobně. Masáž je zřejmě nejstarším a nejjednodušším způsobem léčby. Příliš často se ostýcháme dotknout jeden druhého. Přesto dnešní výzkumy stále častěji přesvědčují o příznivých účincích doteku. Je prokázáno, že masáž zlepšuje duševní rozpoložení pacienta a uspíší jeho uzdravení.

 

Bowenova masáž, jak člověk zjistí během jejího provozování, není pouze fyzickou záležitostí. Je v ní i mnoho psychologie. Masáž je stejně příjemná pro toho, kdo ji provádí, jako pro toho, kdo ji přijímá. Masáž může být ve svém účinku stimulující, uklidňující, nebo léčebná - podle toho, kdo ji provádí. Může nás připravit na sportovní výkon nebo nás vede k relaxaci. Masáž může uvolnit psychické napětí, zmírnit nebo odstranit bolest hlavy, uvolnit křečovitě stažené a rozbolavěné svaly. Může také způsobit zlepšení různých zdravotních problémů. Ke všem přednostem masáží patří fakt, že masírovat je snadné se naučit. Toto umění si může osvojit každý, protože se v podstatě jedná o propracování činnosti, které děláme instinktivně. Když nás bolí hlava, třeme si čelo, když nás bolí rameno, hladíme si ho.

Klasickou masáž lze definovat jako systematicky prováděné doteky, o nichž víme, že přinášejí úlevu. Existuje mnoho různých masážních technik jako např.: reflexní masáž, shiatsu, čínská tlaková masáž - tuina, Bowen #masáže. Každý druh masáže je specifický a má jinou techniku provádění. Každá masáž je vždy originálním dílem terapeuta který ji provádí, protože každý má jiný rukopis, i když se učil masírovat ve stejné škole jako jiný.

 

Každý z nás občas potřebuje najít čas pro regeneraci sil, pro obnovení vlastní rovnováhy a to je ideální čas objevit a vychutnat jemné a citlivé umění doteku. Pro mnohé z Vás je pocit ztuhlých a bolestivých svalů a bolestí hlavy, zad, kolen atd. pocitem, se kterým jste se naučili žít. Masáž se může stát prostředkem, jak se vzepřít neustálému tlaku práce a tlaků ve Vašem osobním životě a ještě se zbavit potíží, které Vás pronásledují mnoho let.

Hmat je prvním smyslem, který se u člověka rozvíjí. Dotyk je pro člověk a naprosto nepostradatelným již od jeho narození. Jeho nedostatek se může negativně projevit na psychice člověka a následně i na jeho zdravotním stavu. Dotyk je řečí, kterou instinktivně používáme, abychom projevili své pocity. Potřeba dotyku se neztrácí ani v pozdějším věku, ale často ji velice dovedně nedáváme najevo nebo zakamuflujeme. Potřeba dotyku ve všech formách však zůstává dál, i když je ukrytá před zraky ostatních.

 

Mojí nejoblíbenější technikou dotyku je Bowen, což je mystérium uzdravujícího doteku. Stala jsem se terapeutem Bowen metody, protože tato technika dává mým klientům to, co potřebují. Jemný dotek, prostor pro relaxaci fyzickou i psychickou. Navíc efekt zlepšování jejich potíží je velký. Autorem této metody je Australan Tomas Bowen.

 

Co to je Bowenova technika?

Bowenova technika patří mezi holistické, velmi šetrné, zcela neinvazivní a nediagnostické metody (tělo je zde vnímáno jako celek, bez zaměření na problematické partie). Můžeme ji popsat jako velmi jemnou a šetrnou manipulaci s měkkou tkání (svaly a šlachy). Skládá se z jednotlivých pohybů přes určené a přesně definované body lidského těla. Unikátní je právě tento pohyb, kdy bowenista svými prsty nebo palci pohybuje kůží přes sval nebo šlachu, poté vyvine velmi jemný tlak (asi jako bezbolestný tlak na oční kouli) a po krátké čekací době a stále pod stejným tlakem sklouzne s kůží zpět. Mezi jednotlivými sériemi pohybů - tzv.procedurami - jsou krátké (asi 2 minutové) pauzy. Ty poskytují tělu čas k dokonalému "zpracovaní" informace a umožní maximální využití těchto pohybů.

 

Kdo byl Tomas Bowen?

Tomas Bowen (1916 -1982) neměl žádné speciální medicínské vzdělání. Pracoval jako truhlář, pomocný dělník v docích a rozvážeč mléka. Byl vášnivý sportovec, sám trénoval místní fotbalový klub a jako masérský samouk po každém zápase poskytoval svému mužstvu masáže. Možným impulzem pro něj mohlo být setkání s Ernie Saundersem, věhlasným masérem, fyzioterapeutem a chiropraktikem. Prvním Tomovým pacientem byla jeho žena (chronický astmatik). V roce 1952 Tom otevřel kliniku a brzy se stal vyhlášeným léčitelem. Svoji techniku neustále zdokonaloval a vyvíjel. Jeho asistenti popisovali Tomovu vynikající schopnost "číst" lidské tělo a rozpoznat hlavní problém. Toto nadání mu umožnilo aplikovat jen několik cílených pohybů z jeho techniky k dosažení výsledku. Úspěšnost jeho zákroků se tradovala kolem 85 - 90 %. Tom často pracoval v několika místnostech a s několika pacienty zároveň. To vysvětluje množství jeho návštěvníků. Jen v roce 1974 uváděl na 13 000 platících klientů. Toto číslo však není zdaleka konečné, neboť každou sobotu a neděli věnoval dětským pacientům a sociálně slabším, které léčil zdarma a tím nejsou v evidenci. Tom Bowen si nevedl deník, nikdy nikoho záměrně nevyučoval a nepřál si mediální ruch kolem své práce. Měl pouze 6 asistentů, kteří mu pomáhali vést kliniku. Teprve po jeho smrti jeden z nich, Oswald Rench, začal Tomovu práci vyučovat jako Bowenovu techniku.

 

Jak tato technika působí?

Sám Tom Bowen odpovídal na tuto otázku velmi jednoduše: "Kdybych to věděl, neexistovali by nemocní lidé". Pravdou je, že tato metoda je poměrně mladá a ještě neznámá. První kurz byl vyučován v roce 1986 v Austrálii a v roce 1993 poprvé ve Velké Británii! Do té doby to byla doména pouze jednoho "zázračného" muže.

Bowenova technika působí na několika úrovních: fyzikální, chemické a psychické (emocionální). Přesný mechanismus působení není znám. Jemný tlak a šetrná manipulace pomáhají stimulovat krevní a lymfatickou cirkulaci, dochází k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah.

Bowenovu techniku bereme jako dar, který s naším nejlepším úmyslem a záměrem dáváme či nabízíme tělu. To totiž nejlépe samo ví, kde je problém. Pokud o tento dar stojí, jednoduše ho přijme a využije, kde je nejvíce potřeba. Velmi často je používána ve fyzioterapeutických nebo chiropraktických ordinacích a masážních salonech.

Bowen technika je účinná např. u těchto problémů: artritida, syndrom karpálního tunelu, chronický únavový syndrom, kolika, potíže s nervosvalovou rovnováhou, trávicí potíže, neplodnost, potíže s ledvinami, lymfatické uzliny a cesty, ztuhlá ramena,bolesti bederní páteře, bolesti kolen a achilovky, migrény, skolióza, ischiatické bolesti sedacího nervu, disharmonie kyčlí, tenisový loket, sportovní úrazy, neurózy atd.

 

První návštěva

Ošetření při první návštěvě zahrnuje úvodní pohovor - vyloučení kontraidikací, určení konkrétní problémové partie. Následuje důležitá základní harmonizace celého těla jako na příprava na řešení konkrétního problému. První návštěva ukazuje míru citlivosti těla na ošetření. Podle toho je upravena intenzita dalšího ošetření.

Další ošetření zahrnuje vždy harmonizaci celého těla a cílené působení na problematické tělesné partie dle aktuálního stavu klienta. Cílem je dosažení úlevy během cca tří ošetření Bowenovou masáží následující vždy do deseti dnů po sobě. Pak následuje cca měsíční pauza.

Cena: 45 min. - 60 min./400,-

Masérka: Lada Jakubová